فرودگاه والنسیا، اسپانیا با ترافیکی بالا تنها با یک پایانه

فرودگاه والنسیا با وجود ابعاد کوچک یکی از پرترددترین فرودگاه‌های اروپایی است که نقش موثری در رفت و آمد گردشگران از اقصی نقاط جهان به این شهر زیبا و تاریخی اسپانیا را دارد.

فرودگاه والنسیا، اسپانیا با ترافیکی بالا تنها با یک پایانه

والنسیا یکی از سه شهر بزرگ اسپانیا است که دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددی نظیر آثار برجای مانده از رومیان پیش از میلاد تا معماری مدرن، جشنواره‌های محلی و …. است و از این رو، گردشگران بسیاری مشتاق سفر به این شهر بندری هستند. از آنجایی که اغلب گردشگران به دلیل بعد مسافت سفر هوایی را در الویت دارند، بنابراین، فرودگاه والنسیا یکی از عنصرهای مهم در تردد گردشگران محسوب می‌شود.

فرودگاه والنسیا که برخی اوقات با نام فرودگاه مانیسس (Manises Airport) نیز خوانده می‌شود، یکی از پرترددترین فرودگاه‌ها در سطح اروپا است و از این رو، در جایگاه دهم کل اروپا و دوم منطقه، از نظر ترافیک مسافری قرار دارد. این فرودگاه دارای پروازهایی به ۲۰ کشور در سطح اروپا و ۶۴ کشور در سطح جهان است.

با وجود ترافیک بالای مسافری، فرودگاه والنسیا بسیار کوچک و فقط دارای یک ساختمان پایانه‌ای است. در این ساختمان دو پایانه وجود دارد که عمده پروازها (داخلی و خارجی) از طریق پایانه یک انجام می‌شود؛ این در حالی است که پایانه دو به هواپیماهای کوچک با گنجایش کمتر از یکصد نفر اختصاص دارد. همچنین، درهای ورودی در طبقه زیر زمین، درهای خروجی در طبقه همکف و امکانات رفاهی مانند رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و … در طبقه اول قرار دارند.

فرودگاه والنسیا در مجاورت بزرگراه A-3 (مسیر ارتباطی والنسیا به مادرید) و نیز بزرگراه ساحلی A-7 قرار دارد. این مسیر از فرودگاه تا مادرید با اتوبوس معمولی (شماره ۱۵۰) ۴۵ دقیقه و با سرویس شاتل در حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

خط مترو والنسیا شماره ۳ و ۵ نیز مسافران را در مدت ۱۵ دقیقه از فرودگاه تا مرکز شهر و برعکس انتقال می‌دهند.

مسافران در صورت تمایل می‌توانند به باجه‌های کرایه خودرو واقع در پایانه‌ها مراجعه و خودروی مورد علاقه خود را به منظور سهولت در تردد در طول اقامت در والنسیا در اختیار داشته باشند.

در حال حاضر، هیچ پروازی به این فرودگاه در برنامه شرکت‌های هوایی داخلی ثبت نشده و مسافران می‌توانند از پروازهای شرکت‌های خارجی برای عزیمت به فرودگاه والنسیا استفاده کنند.

 

منبع : کجارو